Českého cestovatele na kole smetl v Súdánu náklaďák

2. prosince 2009 v 8:36 | super.cz |  blog
Nákladní auto v Súdánu předčasně ukončilo cestu Roberta Šamonila z Blanska na bicyklu ke Kilimandžáru. Jak řekl v úterý Právu v blanenské nemocnici, kde byl pro jistotu hned po návratu hospitalizován s poraněnými žebry, srazil ho minulou středu asi 70 km před městem Gedaref ještě dobrých 2000 kilometrů před plánovaným koncem cesty návěs nákladního auta.
/* <![CDATA[ */ var gData = [ { alt : "Robert Šamonil při přípravách na cestu", description : "Robert Šamonil při přípravách na cestu", author : { author : "Bohumil Hlaváček", authorUrl :"", source : "", type : "dynamic", sourceUrl : "" }, small : {url:""}, big : { url:"http://media.novinky.cz/343/193439-gallery1-qmb5p.jpg", width:800, height:450 } } ]; new SZN.GalleryMaker('singleTop','gallPicture',pictureConf,gData); /* ]]> */
Robert Šamonil při přípravách na cestu
FOTO: Bohumil Hlaváček
Dnes 4:25 - Chartúm
"Válel jsem se na silnici půl hodiny, mával a křičel bolestí, než si mě kdosi všiml a zavolal policii. V nemocnici zjistili dvě zlomená žebra," uvedl.
Súdánská policie přepravila zraněného do nemocnice. Domů se cestovatel vrátil letecky. "Kolo mi na jedné súdánské policejní stanici hlídá strážník Mahmúd. Uvidíme, zda si jej někdy vyzvednu. Zatím druhý pokus o zdolání trasy Blansko-Kilimandžáro neplánuji," doplnil.
K cestě na nejvyšší horu Afriky (5895 m) ho prý motivovala skutečnost, že Kilimandžáro má podle klimatologů přijít za několik let o svoji pověstnou sněhovou čepici v důsledku globálního oteplování. "Chtěl jsem ji ještě vidět," řekl Šamonil.
Na svém horském kole vyjel z Blanska 15. října, projel Maďarskem, Rumunskem, Bulharskem, Tureckem, Sýrií, Jordánskem, Izraelem, Egyptem a téměř celým Súdánem. Většinou spal ve stanu, někdy i v prázdných domech. Hotely či motely využil jen v Rumunsku, kde celé dny pršelo, v Istanbulu, Sýrii a v Egyptě - tam zase byl příliš sledován policií. Pohyboval se průměrnou rychlostí 21 až 23 km za hodinu.
V kontrastu k politické nestabilitě poznal Šamonil Súdán jako zemi hodných lidí, i když mu tamní řidič náklaďáku neúmyslně ublížil a předtím do něj vrazila tříkolka. "Málokdy se stalo, že bych nedostal pozvání na čaj i k jídlu, zvali mě prostí lidé i hospodští," vzpomínal cestovatel. Za cestu luxusním autobusem z místa nehody zpět do Chartúmu nemusel platit. Zato v Káhiře ho podvodník obral o 10 000 korun.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

komu se líbí fionka ???

mě ! ! !

Komentáře

1 Phoebe - your Affs Phoebe - your Affs | Web | 2. prosince 2009 v 19:40 | Reagovat

Jo blog dobrý a mám se celkem dobře, až na to že se skoro všichni učitelé zbláznili a pořád z něčeho píšem.
Doufám že ti test z inf dopadl dobře.
Jinak jak se máš ty ?

2 WhiteShadow WhiteShadow | E-mail | Web | 12. února 2010 v 19:55 | Reagovat

Škoda, že čtu o konci této ambiciózní cesty. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.